انگلیسی

 

 

 

زبان انگلیسی چیست؟

 

 

تعریف: برای آموزش زبان انگلیسی باید بدانیم که انگلیسی چیست! این زبان دارای تعدادی لغت است (واژگان انگلیسی) که با آرایش و دستور خاصی (گرامر یا دستورزبان) در کنار یکدیگر می نشینند. حال اگر زبان مکالمه در مهارت های لیسنینگ و اسپیکینگ وارد شود نمود آوایی یا تلفظ نیز پیدا می کند.

 

 

 حالا که می‌دانید انگلیسی چیست با ما همراه شوید تا به هر آنچه در مورد زبان انگلیسی و یادگیری آن نیاز دارید پاسخ دهیم:

 

 

در زمینه های نظامی، اقتصادی، علمی، سیاسی و فرهنگی که پس از قرن هجدهم، بریتانیا بر دنیا گذاشت، و همچنین از سوی دیگر ایالات متحده آمریکا از انگلیسی زبان دارای قدرت های مختلف شده و از قرن بیستم میلادی در جهان درخشید، زبان انگلیسی در سطح جهان گسترش یافته و به عنوان زبان دوم در اقسی نقاط دنیا کاربرد پیدا کرد.

 

 

زبان انگلیسی، زبان مادری کشورهای انگلستان، آمریکا، کانادا، استرالیا، ایرلند، نیوزلند و آفریقای جنوبی می باشد.

 

 

امروزه بیش از ۳۸۰ میلیون نفر به زبان انگلیسی سخن می گویند و مهم‌ترین زبان دنیا در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی، صنعت، فرهنگی و علمی در روابط بین‌الملل به حساب می‌ آید.

 

 

 

چرا به آموزش زبان انگلیسی احتیاج داریم؟

 

 

انسانها برای برقراری ارتباط  با یکدیگر از ابتدا تا حال حاضر از ابزارهای مختلفی استفاده کرده ‌اند. در بین این ابزار، زبان تنها وسیله‌ای است که می توان بوسیله آن پیچیده ترین مفاهیم را به شکلی ساده و کامل انتقال داد. ولی تکلم مردم دنیا به زبان ‌های مختلف تا حدودی باعث خلل ارتباط جوامع با یکدیگر می‌شود. بنابرین وجود یک زبان مشترک در سراسر دنیا برای برقراری ارتباط میان کشورها و ملل مختلف ضروری است. به همین منظور زبان انگلیسی در چند قرن اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

 

 

امروزه یادگیری زبان انگلیسی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. با پیشرفت روند جهانی سازی ارتباطات بین المللی، تجارت جهانی و آموزش علوم جدید به زبان انگلیسی انجام می شود و عدم آشنایی با این زبان معادل عدم حیات در دنیای مدرن است. همانطور که قبلا اشاره شد، با توجه به تسلط انگلستان و امریکا در زمینه های مختلف من جمله تکنولوژی، و اینکه دنیای امروز، ثانیه به ثانیه پیشرفته تر و تکنولوژیک تر می شود، نیاز به دانستن و استفاده زبان انگلیسی بیشتر و بیشتر احساس می شود. از همین رو، بدون تسلط بر زبان انگلیسی، زندگی کردن در دنیای امروز تا حدودی عجیب و سخت می شود و برعکس، با داستن تسلط بر زبان انگلیسی، بسیار جذاب تر و مفرح تر است.

 

 

همچنین، با سیاست امریکایی، دانش بسیاری در دنیا از طریق کتب، وبسایت ها و غیره به اشتراک گذاشته شده و می شود. فقط کافی است زبان انگلیسی شما خوب باشد؛ آنگاه می توانید هرچه می خواهید را با یک سرچ ساده گوگل پیدا کرده، بخوانید و یاد بگیرید. در گذشته، نیاز به کلاس درس خیلی بیشتر حس می شد چرا که دانش به صورت مکتوب به وفور یافت نمی شد. اما امروز داستان متفاوت است.

 

 

 

دانش زبان انگلیسی چند وجه دارد؟

 

 

زبان انگلیسی سه وجه دستورزبان (grammar) ، واژگان (vocabulary) و تلفظ (pronunciation) دارد.

 

 

 

زبان انگلیسی چند مهارت دارد؟

 

 

زبان انگلیسی چهار مهارت دارد که دوتای آن ها ورودی های (receptive skills) زبان هستند یعنی افراد برای انجام دادن آن‌ها به تولید کردن احتیاج ندارند و  دوتای دیگر خروجی ها (productive skill) هستند یعنی زبان آموزان برای انجام دادنشان به تولید کردن احتیاج دارند. ورودی ها عبارتند از مهارت شنیداری  (Listening skill) و مهارت خواندن (Reading skill)، و خروجی ها عبارتند از مهارت گفتاری (Speaking skill) و مهارت نوشتاری (Writing skill).

 

 

 

مهارت شنیداری (Listening skill)

 

 

یکی از مهم‌ترین مهارت‌های زبان انگلیسی که نیاز به تمرین و تسلط زیاد دارد، مهارت لیسنینگ یا شنیداریِ است. این مهارت ضامنِ ارتباط شماست، چون یادگیری آن، این توانایی را به شما می‌دهد که با مخاطب خود ارتباطی مفید و درست را برقرار کرده و بتوانید همدیگر را بفهمید.

 

 

 

مهارت خواندن(Reading skill)

 

 

غیر ممکن است که زندگی را بدون مطالعه و خواندن تصور کرد!  این یکی از مهارتهایی است که در تمامی زبان ها از اهمیت بالایی برخوردار است و زبان انگلیسی هم از این قاعده مستثنی نیست. شاید دلیل این اهمیت را بتوان مراجعه به منابع علمی و در مجموع ساختار سیستم آموزشی دانست. از مطالعه منابعِ علمی و تخصصی تا مطالعه رمان‌های روز دنیا، همه و همه در گرو همین توانایی هستند.

 

 

 

مهارت گفتاری(Speaking skill)

 

 

اهمیت مکالمه در زبان انگلیسی و ارتباطات بر کسی پوشیده نیست.  اگر بتوانید روان و زیبا و در عین حال صحیح و اصولی به زبان انگلیسی صحبت کنید دامنه ارتباطات، تعداد دوستان، فرصت های شغلی و تحصیلی‌تان وسیع تر خواهد شد. نکته ‌ی حایز اهمیت در مهارت گفتاری استفاده از لحن مناسب، مکث‌های به جا، زبان بدن و میزان تن صدا است چرا که باعث درک بهترآنچه می خواهیم بگوییم می‌شود.

 

 

 

مهارت نوشتاری(Writing skill)

 

 

مهارت نوشتاری مانند سایر مهارت ها بخشی جدایی‌ناپذیر ارتباط در بین انسان‌ها و یکی از پرچالش ترین مهارتها در هر زبانی است چرا که بسیاری از افراد حتی در زبان اول هم توانایی نوشتن متون مختلف را ندارند. در زبان انگلیسی هم مثل سایر زبان‌ها مکاتبات از اهمیت بالایی در برقراری ارتباط برخوردار هستند و از طرفی قوانین نوشتار و مکاتبات اداری و رسمی با قوانین مکاتبات و نامه نگاری غیر رسمی کاملا متفاوت هستند که شما به عنوان یک زبان آموز می‌بایست قوانین این شیوه ارتباطی را به‌خوبی فرا بگیرید. نکته‌ای که در نوشتار حایز اهمیت است، علائم نگارشی (punctuation) می‌باشد چرا که باعث بیان واضح منظور نویسنده می‌شود.

 

 

 

منابع مختلف آموزش زبان انگلیسی کدامند؟

 

 

منابع بسیار زیادی برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد که در این دسته‌بندی به سه نوع منابع متنی، منابع صوتی و منابع تصویری اشاره می‌کنیم.

 

 

 

سبک های مختلف یادگیری (Learning styles) چیست؟

 

 

همه افراد روش مختلفی برای یادگیری دارند. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که افراد در هنگام یادگیری یک مهارت مثل زبان آموزی، از یک حس بیشتر از حواس­ دیگرشان استفاده می­ کنند و در این صورت با آگاهی از این که چه روشی مناسب آن هاست می­توانند سریعتر و موثرتر مطالب را یاد بگیرند. به طور کلی سبک های یادگیری به این چهار دسته تقسیم می‌شوند: بصری (Visual)، شنوایی (Auditory)، حرکتی (Kinesthetic) یا لمسی (Tactile).

 

 

 

روان بودن (Fluency) و صحیح بودن (Accuracy) در زبان انگلیسی به چه معنی است؟

 

 

 

زبان رسمی (Formal) و غیر رسمی (Informal) در انگلیسی به چه معنی است؟

 

 

سعی کنید یک روز کاریتان در اداره را به خاطر بیاورید. آیا مکالماتتان با رییستان را به خاطر دارید؟ مکالماتتان با دوستان و همکاران صمیمی‌تان را چطور؟ همان طور که می‌بینید شما باید زبان انگلیسی خود را با موقعیت های روزمره ی زندگی خود سازگار کنید. دو نوع سبک اساسی انگلیسی وجود دارد: رسمی و غیر رسمی.

 

 

شما می‌توانید انگلیسی رسمی را در متن ها و شرایط جدی و رسمی بشنوید یا استفاده کنید. به عنوان مثال، در اسناد رسمی، کتاب ها، گزارش های خبری، مقالات، نامه های تجاری یا سخنرانی های رسمی. در مقابل انگلیسی غیررسمی در مکالمات روزمره و نامه های شخصی استفاده می شود.

 

 

 

بیایید نگاه کوتاهی به تفاوت‌های این دو سبک بکنیم: