ایتالیایی

 

 واقعیت جالب در مورد زبان ایتالیایی که با دانستن آن شگفت زده خواهید شد

زبان ایتالیایی هم مانند زبان های دیگر رومی ریشه لاتین دارد. بیشتر از 85میلیون نفر در جهان به زبان ایتالیایی صحبت می کنند. گذشته از این که به عنوان زبان رسمی ایتالیا به حساب می آید، زبان غیر رسمی منطقه هایی مانند سن مارینو، اسلوونی، سوئیس و واتیکان سیتی نیز می باشد.

ایتالیایی در ایالت متحده آمریکا و آرژانتین نیز به عنوان یکی از زبان های رایج به حساب می آید. همچنین باید بگوییم که در لیست دوست داشتنی ترین زبان های غیر انگلیسی، رده پنجم را از آن خود کرده است.

الفبای ایتالیایی ۲۱ حرف دارد

فقط 21حرف در الفبای ایتالیایی وجود دارد. حروف انگلیسی مانند جی، کی، دبلیو، اکس و وای در ایتالیایی وجود ندارند. با توجه به این، اگریکی از حروف را در مطالب و نوشته های ایتالیایی مشاهده نمودید، باید این را بدانید که از زبان های دیگر مانند اسپانیایی یا انگلیسی، قرض گرفته شده است.

همه حروف صدادار در یک کلمه وجود دارند!


زبان ایتالیایی

Soqquadro (سوک‌ کوادرو) به معنای «به هم ریختگی» تنها واژه ایتالیایی می باشد که در آن دو حرف q پشت سر هم دارد. در این کلمه استفاده از دو qمجاز می باشد. همچنین، کلمه Aiuole  (جمع واژه aiuola – (آیوئالا) به معنای گلزار) کوتاه ترین کلمه ایتالیایی می باشد که تعداد هر پنج حرف صدادار در زبان ایتالیایی را در خود دارد.

 

 

زبان ایتالیایی وارتباط با برق

واحد استاندارد اندازه گیری برق یعنی ولت (به طور دقیق تر باید گفت که  ولتاژ) در ایتالیا ریشه دارد. «الساندرو ولتا» فردی بود که الکتریسیته را کشف نمود. با توجه به این، واحد محاسبه  برق را به خاطر گرامیداشت این مخترع بزرگ، ولت نامیدند.

چرخاننده زبان

بر طبق گفته ایتالیایی ها، طولانی ترین کلمه ایتالیایی precipitevolissimevolmente که معنی آن «به سرعت هر چه تمام تر که می توانی» است که دارای ۲۶ حرف می باشد. ولی طبق ادعای تحقیق گران زمین شناسی، طولانی ترین کلمه ایتالیایی، esofagodermatodigiunoplastica است که به عمل جراحی برداشتن مری و معده گفته می شود.

جمله ای که تلفظ آن خیلی مشکل می باشد و از آن می توان به عنوان چرخاننده زبان یاد کرد،  ‘Trentatré trentini entrarono a Trento tutti e trentatré trotterellando’ است به معنی: ” سه فرد تشنه اهل ترنتو وارد شهر شدند، هر سه فرد تشنه کج و معوج راه می رفتند”.


زبان ایتالیایی

تشابه نوشتاری و تلفظی

در زبان ایتالیایی بعضی از کلمه ها مانند واژه ها در زبان های دیگر نوشته و حتی به همان شیوه تلفظ می شوند، ولی معنای کاملاً متفاوتی دارند. به عنوان مثال: در زبان ایتالیایی به معنی «یک اتاق» است. ولی camera در زبان انگلیسی به معنای «دوربین» می باشد. این در حالی است که «دوربین» به ایتالیایی می شودmacchina fotografica

نویسنده های به نامی مانند پترارک و دانته مسئول گویش توسکانی و تبدیل شدن زبان ایتالیایی به زبان رسمی بودند. زمانی که در سال 1891ایتالیا به ملتی متحد تبدیل گردید، زبان ایتالیایی را نیز تحت عنوان زبان اصلی این کشور انتخاب کرد. این در حالی بود که تنها ۲٫۵ درصد از مردم ایتالیا توانایی صحبت کردن به این زبان را داشتند.

نخستین متن نوشته شده به زبان ایتالیایی


زبان ایتالیایی

اولین متنی که به زبان ایتالیایی نوشته شده است، Placiti Cassinesi است که یک سند قانونی جهت اختلافات بر سر زمین های صومعه های جنوب ایتالیا به شمار می رود.

زبان موزیکال

دوستداران و علاقه مندان موسیقی با کلمات فورته، آلتو، کریسندو، تمپو و سوپزانو آشنایی دارند. این واژه های ایتالیایی به استانداردهای موسیقی در سر تا سر جهان مبدل شده اند.

پنجمین زبان محبوب دنیا برای یادگیری است

بعد از زبان های به ترتیب انگلیسی، اسپانیایی، فرانسوی و آلمانی، زبان ایتالیایی پنجمین زبان محبوب مردم جهان برای آموزش می باشد. این زبان رتبه چهارم را نیز در ایالات متحده آمریکا دارد.

پیج تخصصی مجتمع آموزشي آوا را در اینستاگرام دنبال کنید..

دنبال کردن