مقاله نویسی انگلیسی

مقاله نویسی انگلیسی

مقاله نویسی انگلیسی

 تکنیک‌های نوشتن مقاله انگلیسی

یکی از بخش‌های زبان انگلیسی که برای بسیاری از زبان ‌آموزان دشوار است، نوشتن مقاله انگلیسی (انشا یا Essay) است. در بحث امروز به بررسی روش نگارش مقاله‌ی پنج پاراگرافی می‌پردازیم.

مقالات پنج پاراگرافی، یکی از ساده‌ترین و استاندارد‌ترین گونه‌های مقالات در مقاله‌نویسی به زبان انگلیسی هستند. با این حال، به دلیل دارا بودن ساختار مشخص در بسیاری از شرایط به کار می‌آیند.

به طور مثال، در اکثر آزمون‌های بین‌المللی زبان نظیر آیلتس و تافل از این ساختار نگارشی می‌توان استفاده کرد.

این مقالات از سه بخش اصلی تشکیل شده اند.

  • مقدمه یا introduction
  • بدنه یا body
  • نتیجه گیری یا conclusion

در مقالات پنج پاراگرافی، یک پاراگراف به مقدمه، یک پاراگراف به نتیجه‌گیری، و سه پاراگراف به بدنه اختصاص می‌یابد و باید در مقاله نویسی به زبان انگلیسی رعایت گردد.

مراحل نوشتن مقاله انگلیسی پنج پاراگرافی

مراحل نگارش هر گونه مقاله را می‌توان به سه بخش تقسیم کرد.

  • مرحله‌ی پیش از نگارش یا pre writing stage
  • مرحله‌ی نگارش یا writing stage
  • مرحله‌ی پس از نگارش یا post writing stage

مرحله‌ی پیش از نگارش مقاله انگلیسی pre writing stage

مرحله‌ی پیش نگارش در نوشتن مقاله انگلیسی به برنامه‌ریزی یا planning اختصاص دارد. در این مرحله در مورد موضوع (topic) و چیدمان متن (organization) تصمیم می‌گیریم. همچنین ایده‌پردازی (brainstorming) در این مرحله اتفاق می‌افتد.

در اکثر موارد، در کلاس‌ها و آزمون‌های زبان، موضوع نگارش ما مشخص است و از طرف مدرس، طراح سوال، کتاب درسی یا غیره مشخص شده است. اگر موضوع نگارش به شما داده شده باشد، کافی است تنها به هدف مقاله‌ی خود بیندیشید. این هدف در انتخاب چیدمان مناسب کارایی دارد.

اگر موضوع نوشتن مقاله انگلیسی آزاد است و شما اختیار عمل در انتخاب موضوع خود دارید، نگران نباشید. کافی است به علایق و مهارت‌های خود فکر کنید و موضوعی منطبق با سلیقه‌ی خود انتخاب کنید. با توجه به طول مفید مقالات پنج پاراگرافی که اغلب بین ۲۵۰ الی ۵۰۰ کلمه است، از انتخاب موضوعات بیش از حد کلی یا جزئی اجتناب کنید.

زمانی که موضوع نگارش مشخص شد، وقت ایده‌پردازی رسیده. برای ایده‌پردازی، موضوع نگارش را در وسط صفحه نوشته و سه خط از آن به طرف بیرون بکشید. در انتهای هر یک از این خطوط موضوع یکی از پاراگراف‌ها را یادداشت کنید.

این پروسه را برای هر کدام از پاراگراف‌ها تکرار کنید و مباحثی که قرار است در نگارش خود استفاده کنید را مشخص کنید. حال که موضوعات خود را مشخص کردید زمان انتخاب thesis statement مناسب است.

متن خود را از دید خواننده بازخوانی کنید. آیا به اهداف مورد نظر دست یافته اید؟ 

Thesis statement مهم‌ترین جمله متن شماست. این جمله باید به طور دقیق موضوع و دیدگاه شما را مشخص کند. هر سه پاراگراف بدنه‌ی شما باید در حمایت از همین thesis statement باشند. در انتخاب thesis statement دقت داشته باشید که جمله خیلی کلی یا خیلی محدود انتخاب نشود.

پس از انتخاب thesis statement، برای هر کدام از سه پاراگراف خود یک topic sentence انخاب کنید. Topic sentence جمله ایست که موضوع کلی پاراگراف را مشخص می‌کند. معمولا بهتر است که بهترین topic sentence را که قوی‌ترین بحث و بیشترین مطلب را شامل می شود برای پاراگراف اول متن خود انتخاب کنید. توجه داشته باشید که در این مرحله از نوشتن مقاله انگلیسی، نیازی به استفاده از جملات و کلمات سخت و پیچیده نیست.

زمانی که thesis statement و topic sentence های خود را انتخاب کردید، می توان به سراغ بخش بعدی یا همان نگارش مقاله برویم.

مرحله‌ی نگارش مقاله انگلیسی writing stage

معمولا در حین نگارش مقاله انگلیسی، ساده‌تر است که از بدنه شروع کنیم و سپس مقدمه و نتیجه‌گیری را به متن اضافه کنیم. پاراگراف‌های بدنه‌ی متن باید شامل سه بخش باشند. اول، پاراگراف خود را با topic sentence شروع کنید. سپس در ۲ الی ۳ جمله topic sentence خود را توسعه دهید. برای توسعه ایده پاراگراف می‌توانید از توضیحات، استدلال و مثال استفاده کنید. در پایان پاراگراف، یک جمله اضافه کنید که ارتباط پاراگراف با thesis statement را نشان دهد. توجه داشته باشید که در جمله اول و آخر پاراگراف می‌توان از transition نیز استفاده کرد. Transition کلمه یا عبارتی است که بین پاراگراف‌های متن ارتباط یا link برقرار می‌کند. در بحث دیگری به تحلیل و معرفی transition words خواهیم پرداخت. 

زمانی که سه پاراگراف بدنه را نوشتیم، نوبت به نوشتن مقدمه است. یک مقدمه‌ی مناسب باید شامل سه بخش باشد. در ابتدای مقدمه، متن را یا جملاتی آغاز می‌کنیم که خواننده را به خواندن متن ترغیب کند.

این جمله در نگارش مقاله انگلیسی hook نامیده می‌شود. هدف از hook ایجاد سوال و طرح مساله در ذهن خواننده است. پس از آن thesis statement مقاله خود را اضافه می‌کنیم. در پایان، طی ۲ الی ۳ جمله طرح کلی (outline) مقاله را به خواننده معرفی می کنیم. هدف از outline مشخص نمودن ایده‌های اصلی بحث و معرفی آنها به خواننده است.

با نگارش این سه بخش، مقدمه‌ی ما تکمیل شده می‌توانیم به نگارش نتیجه گیری بپردازیم.

برای نگارش نتیجه‌گیری یا conclusion متن، اول از یک concluding transition استفاده کنید و به hook که در مقدمه مطرح کردید اشاره کنید. Concluding transitions عبارت‌های ساده‌ای هستند نظیر in conclusion، to summarize، و thus که خواننده را آماده خواندن نتیجه‌گیری متن می‌کنند. سپس مجدد به thesis statement و topic sentences اشاره کنید. 

در این مرحله می‌توانید کلیدواژه‌های استفاده شده در مقدمه و بدنه را تکرار کنید، ولی از تکرار دقیق جملات خودداری کنید. در عوض جملات را paraphrase  یا بازنویسی کنید. در پایان در یک جمله، یک جمع‌بندی کلی انجام دهید یا فراخوانی برای اقدامات لازم صادر کنید.

در اینجا نگارش مقاله انگلیسی به پایان یافته ولی کار ما تمام نشده. مشکل بسیاری از افراد این است که متن را در این مرحله رها می‌کنند و مراحل پس از نگارش را نادیده می‌گیرند. 

مرحله پس از نگارش مقاله انگلیسی post writing stage

در این مرحله از نوشتن مقاله انگلیسی باید به بررسی مجدد متن پرداخته شود. مجدد هدف خود از نگارش را مرور کنید و با در نظر داشتن هدف، متن خود را از دید خواننده بازخوانی کنید.

 

 

 

پیج تخصصی مجتمع آموزشي آوا را در اینستاگرام دنبال کنید..

دنبال کردن